Wydarzenia sportowe w Andorze, luty 2015

Freeride Junior World Championship 2015

 

Wszystko zaczęło się 7 października 2014 w Szwajcarskiej Lozannie. To właśnie wtedy stało się jasne ze 3 edycja Mistrzostw Świata Juniorów we freeridzie odbędą się w Europie a ich gospodarzem będzie największy ski resort w Pirenejach - Grandvalira. Zawody zostały zaplanowane na 7 lutego 2015 a zaproszenia zostały wysyłane do najlepszych 60 zawodników w sezonie 2014.

 

Dzięki rozwojowi prawdziwej struktury konkurencji juniorów po obu stronach Atlantyku, przez cały sezon, poziom juniorów we freeridzie ogromnie się poprawił w ciągu ostatnich kilku lat. Ze względu na tworzenie klubów i zwiększoną uwagę ze strony sponsorów i mediów na tym poziomie, juniorzy są w stanie uzyskać prawdziwy trening freeridowy, co z roku na rok podnosi atrakcyjność tych zawodów.

 

The Freeride Junior World Championships jest to niepowtarzalna okazja, aby zmierzyli się ze sobą najlepsi juniorzy z obydwóch stron Atlantyku.

 

Andorczyk startujący w zawodach Tommy Moreno jest podekscytowany, że te mistrzostwa odbędą się na jego podwórku: "Dla mnie jest to świetna okazja, aby móc uczestniczyć w Mistrzostwach Świata Juniorów, a nawet więcej, aby być w stanie zrobić to w Grandvalirze, ośrodku gdzie spędziłem wiele godzin na szkoleniach. Jestem zmotywowany i podekscytowany, że będę konkurować z najlepszymi młodocianymi zawodnikami na świecie."

 

Wybór ośrodka Grandvalira nie był przypadkowy. Berti Denervaud (SUI), szef działu Sportu i Usług w FWT potwierdza wybór: "Tereny w Grandvalirze są idealne do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów - gdyż posiadają wielką różnorodność. Widzieliśmy, że Grandvalira ma wiele do zaoferowania kiedy odbyła się tutaj bardzo udana impreza z cyklu FWQ w 2014 r."

 

Zawody odbyły się na szczycie Pic Alt de Cubil w sektorze Encamp w przepięknej zimowej scenerii, którą zapewniły spore opady śniegu tuż przed zawodami. Po całym dniu zaciętej walki, karkołomnych zjazdów i ewolucji wszystko stało się jasne, prestiżowy tytuł Mistrza Świata Juniorów we Freeridzie trafił do:

 

Women’s Snowboard:

 1. Jazmine Erta (ITA)
 2. Beche Gabrielle (FRA)
 3. Fiona Torello (ESP)

 

Women’s Ski:

 1. Jacqueline Pollard (USA)
 2. Synnøve Medhus (NOR)
 3. Illona Carlod (FRA)

 

Men’s Snowboard:

 1. Dylan Zellers (USA)
 2. Liam Rivera (MEX)
 3. Julien Pichel (SUI)

 

Men’s Ski:

 1. Arthur Raskin (FRA)
 2. Luke Smith (SUI)
 3. Pouvel Victor (FRA)

 

 

Freeride World Tour 2015 Vallnord-Arcalis

 

Niewątpliwie najważniejszym sportowym wydarzeniem mijającego miesiąca w Andorze były zawody z cyklu Freeride World Tour 2015, które odbyły się w Vallnord-Arcalis dnia 13.02.2015.

 

Pierwszy raz w historii to małe księstwo zostało gospodarzem tak prestiżowego touru. Wiele lat dobrej współpracy i wielokrotnie fantastycznie oceniane zawody FWQ Eldorado Freeride, które odbywały się również w Arcalis spowodowały, że organizatorzy nie mieli wątpliwości że decyzja o przyznaniu Andorze organizacji FWT była trafną decyzją.

 

Lokalny rider z Andory Dani Fornell-Prat który wystartował dzięki dzikiej karcie był zachwycony tym, że mógł być częścią tego wielkiego wydarzenia: "Jesteśmy bardzo dumni, że możemy gościć te zawody w Andorze. Pięć lat temu byłoby to nie do pomyślenia, a teraz jesteśmy wszyscy tutaj. Media będą mówić o tym przez wiele miesięcy". I nie wątpliwie miał racje!

 

Wyniki końcowe przedstawiają się następująco:

 

Women’s Snowboard:

 1. Estelle Ballet (SUI) 83.00
 2. Elodie Mouthon (FRA) 79.50
 3. Shannan Yates (USA) 76.75

 

Women’s Ski:

 1. Hazel Josie Birnbaum (USA) 78.75
 2. Eva Walkner (AUT) 75.00
 3. Francesca Ace Pavillard-Cain (USA) 72.25

 

Men’s Snowboard:

 1. Jonathan Charlet (FRA) 90.00
 2. Flo Orley (AUT) 86.50
 3. Ralph Backstrom (USA) 83.75

 

Men’s Ski:

 1. Sam Smoothy (NZL) 91.25
 2. Jeremie Heitz (SUI) 82.00
 3. Reine Barkered (SWE) 81.25

 

Bezapelacyjnie człowiekiem dnia został Sam Smoothy (NZL), który zdobył imponujące 91,25 pkt. i z ogromną przewagą nad drugim tego dnia zawodnikiem, którym był Jeremie Heitz (SUI) wygrał konkurencje w narciarstwie męskim. Linia, którą założył przez wielu uznana została za arcydzieło, można oglądać ten przejazd godzinami a i tak się nie znudzi. Po zawodach Sam przyznał że warunki były bardzo zbliżone do tego co zna ze swojego kraju ojczystego czyli Nowej Zelandii: "Przyjeżdżając do Andory naprawdę potrzebowałem dobrego wyniku. Po prostu czułem się tutaj jak w domu. Byłem bardzo podekscytowany - to był przejazd typu wszystko albo nic".

 

Piękny debiut Andory jako gospodarza przystanku FWT z fantastycznymi prognozami na przyszłość - tak w skrócie wypowiadali się wszyscy zawodnicy po swoich przejazdach. Trzymamy ich za słowo i do zobaczenia w przyszłym roku!

 

 

To nie wszystko, co malutka Andora przygotowała dla nas w tym najkrótszym miesiącu w roku!

 

Już w najbliższy weekend 28 lutego 2015 na stokach Grandvaliry rozpocznie się jedno z najbardziej historycznych wydarzeń sportowych, jakie miało tu miejsce.

 

Zawody Speed Skiing World Championships odbędą się jednocześnie z dwoma przejazdami Pucharu Świata w tej samej dyscyplinie!

 

Sceną dla tych zawrotnie szybkich zjazdów będzie słynny już stok Riberal w sektorze Grau Roig, który w tym roku przywita zawodników jeszcze większym nachyleniem niż w latach ubiegłych!

 

zawody

 

Nikt chyba już nie ma wątpliwości, że Andora ma wiele do zaoferowania i że jest to doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych!


Zapisz się na Newsletter InfoSki.pl

Informacje, promocje i last minute w Twojej skrzynce!


Polityka prywatności.