Wiemy jak będzie wyglądał sezon zimowy w Andorze.

Władze Andory oraz ośrodek narciarski Grandvalira bardzo poważnie traktują obecną sytuację i w pełni świadomi zagrożeń postanowili wyjść naprzeciw wszystkim narciarzom, spragnionym jazdy na nartach po nie do końca udanym sezonie zimowym 2019/2020. W trosce o nasze zdrowie, przygotowana została lista działań prewencyjnych, mających na celu maksymalizację bezpieczeństwa oraz ograniczenie szansy na spotkanie się z Coronawirusem.

 

Według rankingów Andora jest drugim krajem świata w liczbie wykonywanych testów na jednego mieszkańca. Wykonano tam 1,77 testów na osobę. Do testowania podchodzi się tutaj naprawdę poważnie, na wiosnę każda osoba mieszkająca w Andorze została bezpłatnie przetestowana, a cykliczne testy wśród wszystkich pracowników ośrodka zostały już oficjalnie zapowiedziane i wprowadzone jako jeden z kluczowych elementów ochrony narciarzy przed pandemią. Oczywiście testowani będą wszyscy pracownicy ośrodka, a nie tylko ci mający kontakt z klientami.

 

We wszystkich miejscach, gdzie będzie dochodzić do kontaktu między ludźmi obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa. Obowiązek ten dotyczy wszystkich powyżej 6 roku życia (chodzi o miejsca takie jak wyciąg narciarski czy kolejka do wyciągu). Twarz można będzie zasłaniać również bandaną typu buff, co jest najwygodniejsze w trakcie jazdy na nartach. Swoją drogą przy kiepskich warunkach pogodowych robimy tak nieraz również bez pandemii, więc śmiało polecamy tą metodę i zachęcamy do pozyskania tego elementu wyposażenia narciarskiego. Trochę inaczej sytuacja wygląda w restauracjach, kasach biletowych, sklepach i wszelkich budynkach. Tam będziemy musieli korzystać już z normalnych maseczek. Dlatego pomimo używania bandany warto mieć gdzieś pod ręką zapasową maseczkę. Na pewno dobrą wiadomością jest to, że podczas jazdy na nartach nie będzie wymagane korzystanie z maseczki. Może to nawet lepiej? Ograniczanie przepływu powietrza na dużej wysokości w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej, niekoniecznie jest dobrym pomysłem i może łatwo doprowadzić do niedotlenienia.

 

Jeżeli chodzi o restauracje, to zalecana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc ze względu na ograniczoną liczbę gości obsługiwanych w tym samym momencie. Oprócz tego menu papierowe zostanie zastąpione kodami QR, po których zeskanowaniu menu pojawi się w telefonie klienta. Maseczki należy mieć założone aż do momentu zajęcia miejsca przy stoliku.

 

Liczba narciarzy nie będzie limitowana, ale w newralgicznych miejscach takich jak kolejki, będzie stosowany system umożliwiający wprowadzenie dystansu społecznego 1,5 m. Szczególną uwagę będzie się zwracać na dbałość o dezynfekcję wspólnych przestrzeni. W tym celu użyte zostaną metody wykorzystujące sprzęt fotokataliczny o długotrwałej skuteczności, który eliminuje wirusy i bakterie ze wszystkich powierzchni. W kanałach powietrznych instalacji grzewczej zostaną również zamontowane systemy filtracji powietrza. We wszystkich budynkach i stacjach gondoli zostaną również rozmieszczone żele wiruso i bakteriobójcze.

 

Po raz kolejny okazuje się, że Andora to idealne i bezpieczne miejsce na spędzenie zimowego urlopu. Hotele są stosunkowo małe, miejscowości niewielkie, więc prawdopodobieństwo spotykania dużych ilości przypadkowych osób jest względnie mała. Andorczycy jak zwykle bardzo dużą wagę przywiązują do kwestii bezpieczeństwa, a doświadczenie uczy, że można im w tej dziedzinie zaufać. Nie zapominajmy również, że narty są aktywnością stosunkowo bezpieczną, uprawianą na świeżym powietrzu, w niskich temperaturach, z goglami i rękawiczkami co minimalizuje ryzyko zakażenia.


Zapisz się na Newsletter InfoSki.pl

Informacje, promocje i last minute w Twojej skrzynce!

Zamów także drukowany katalog InfoSki

Polityka prywatności.