Jak dobrać sprzęt narciarski?

Narciarstwo jest jednym ze sportów, którego nie można uprawiać nie posiadając odpowiedniego sprzętu. Jego jakość i dopasowanie do preferencji narciarza ma duży wpływ na komfort jak i na bezpieczeństwo jazdy.

Prawdopodobnie każdy narciarz na początku swojej przygody z narciarstwem musi znaleźć odpowiedź na pytania takie jak: czy buty muszą być dopasowane idealnie, czy może lepiej kupić większe i mieć je na dłużej? Czy cena sprzętu jest adekwatna do jego jakości? Kupić sprzęt czy wypożyczyć?

Tak jak wielu jest narciarzy tak wiele jest opinii na powyższe pytania. Jedni chcą mieć własny sprzęt, a inni wolą wypożyczać. I jedna i druga forma ma swoje zalety. Wypożyczając sprzęt mamy do wyboru wiele rodzajów nart, nie musimy martwić się także o odpowiednie woskowanie. Posiadając własny sprzęt jest się go pewnym, a jeżdżąc na narty często, jest to o wiele bardziej opłacalne. Jedno jest pewne – sprzęt musi być dobrany indywidualnie do każdego narciarza, odpowiednio do jego wielu, predyspozycji fizycznych oraz umiejętności.

Kompletując sprzęt narciarski, elementy ubioru można mieć własne, a wypożyczać tylko narty. W ten sposób, część kosztów rozkłada się w czasie, i nie trzeba używać cudzych butów czy kasku.

W sklepie ze sprzętem narciarskim:

- poprosić o pomoc sprzedawcę

- NIE przeceniać swoich umiejętności

 

Narty

Jeśli jesteśmy początkującymi amatorami białego szaleństwa a kupimy sprzęt dla ekspertów, nauka jazdy będzie o wiele trudniejsza, a dodatkowo nieznajomość takiego sprzętu może okazać się niebezpieczna dla zdrowia zarówno naszego jak i innych narciarzy na stoku. Narty dla osób pamiętajmy, że dla osób początkujących i średnio-zaawansowanych: narty powinny być 5-15 cm krótsze od ich wzrostu. Zbyt małe narty będą niestabilne i utrudnią utrzymanie równowagi a zbyt długie spowodują, że jazda będzie mało przyjemna, ze względu na trudność w kierowaniu nimi.

 

Buty narciarskie

Po wybraniu nart w następnej kolejności powinno się wybrać odpowiednie buty. W Internecie często można spotkać opinie, że odpowiednio dobrane, wygodne buty są ważniejsze nawet od samych nart. Początkującym z całą pewnością bardziej zależy na komforcie jeżdżenia niż na skomplikowanych technikach jazdy. Dobierając buty trzeba pamiętać, aby stopa nie była za bardzo ściśnięta – palce powinny móc się poruszać, by nie doprowadzić do drętwienia, jednak pięta oraz kostka bezwzględnie powinny być usztywnione – unikniemy dzięki temu wielu urazów i kontuzji. Nie należy kupować butów „na wyrost”- zbyt duży but źle trzyma kostkę! Najnowsze buty narciarskie są ciepłe, wystarczy do nich założyć skarpety narciarskie, a dla wyjątkowo wymagających dostępne są wkładki ogrzewające stopę:) Ponieważ stopy kobiet i mężczyzn mają różną budowę, należy je dobrać także pod względem twardości i kształtu.

 

Kijki

Kijki są elementem, który dobiera się łatwo. Stojąc w butach narciarskich na nartach i trzymając kije za uchwyt, kąt między ramieniem a przedramieniem powinien być prosty.

 

Kombinezon

Starajmy się tak dobrać rozmiar, by strój nie krępował ruchów. Na pewno warto kupić bieliznę termoaktywną, która zabezpieczy ciało przed przegrzaniem ciała jak i wychłodzeniem.

 

Rękawiczki

Rękawiczki są nie tylko doskonałą ochroną przed zimnem, ale też chronią skórę rąk przed otarciami często zdarzającymi się przy upadkach.

 

Kask

Głowa jest niezwykle delikatną częścią ciała. Upadek na oblodzonym stoku, zderzenie z innym narciarzem czy z drzewem, to niestety częste zdarzenia, które kończą się poważnymi obrażeniami. W większości krajów alpejskich wprowadzono obowiązek jazdy w kaskach dla dzieci do lat 15. Nowoczesne kaski są bardzo wygodne, ciepłe i, co szczególnie ważne dla kobiet, estetyczne, a jazda w nich zabezpiecza narciarza przed urazami tej części ciała.

 

Pozostały sprzęt

Okulary i gogle to sprzęt często niedoceniany lub w ogóle pomijany podczas kompletowania sprzętu. Trzeba mieć świadomość, że narciarstwo jest sportem, który odbywa się w warunkach bardzo niekorzystnych dla oczu. Brak okularów i gogli z UV może doprowadzić do tzw. białej ślepoty.


Zapisz się na Newsletter InfoSki.pl

Informacje, promocje i last minute w Twojej skrzynce!

Zamów także drukowany katalog InfoSki

Polityka prywatności.