Aktualne wytyczne Covid-19

Wyjazd do Andory:

Wyjazd do Andory - aktualne wytyczne Covid-19:

 

Zaszczepieni: bez testu, unijny certyfikat szczepienia - od podania ostatniej dawki musi upłynąć minimum 14 dni (certyfikat ważny jest przez 9 miesięcy), podanie dawki przypominającej od pierwszego dnia wydłuża ważność certyfikatu
Ozdrowieńcy: bez testu, unijny certyfikat ozdrowieńca (ważny maksymalnie przez 6 miesięcy od zachorowania).
Pozostali: wymagany negatywny wynik testu PCR (72h) lub antygenowego (24h).
Dzieci: poniżej 12 roku życia zwolnione z testu.

 

Wypełniony formularz na stronie www.spth.gob.es.
Wypełniona Karta Lokalizacji Podróżnego przy powrocie do Polski https://aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home .

 

Informujemy, że przyjezdni są wyrywkowo poddawani testom antygenowym i badaniom lekarskim na terenie lotniska Barcelona El Prat przez lokalne służby sanitarne. Udział w badaniu dla wybranych losowo osób jest obowiązkowy.

 

Wymagane dokumenty:

 1. Aby odbyć przejazd tranzytowy przez Hiszpanię, wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku pasażerskiego oraz po przybyciu do Hiszpanii.
 2. Należy przedstawić certyfikat unijny (jeden z trzech) w języku katalońskim, hiszpańskim, francuskim lub angielskim, w formacie papierowym lub cyfrowym, zaświadczający o:
 • przebytej chorobie Covid-19 (ozdrowieńcy),
 • ukończeniu całego cyklu szczepień szczepionką zatwierdzoną przez UE,
 • negatywnym wyniku testu wymazowego (RCR - ważny 72 godz. lub antygenowego - ważny 24 godz.) wykonanego przed lądowaniem w Hiszpanii, w formie papierowej lub na urządzeniu mobilnym, w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 12 r. ż.

 

Obostrzenia:

W otwartych przestrzeniach nie ma obowiązku noszenia maseczek. Należy je zakładać w sytuacjach gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego oraz pomieszczeniach zamkniętych, w sklepach, restauracjach, w gondolach.

 

Warunki korzystania z wyciągów narciarskich:

Od 09.03.2022 roku na terenie ośrodka narciarskiego zniesiono obowiązek posiadania unijnych certyfikatów covid-19.

 

UWAGA: Powyższe informacje dotyczą osób podróżujących z Polski i legitymujących się polskimi dokumentami. Podróżnych przybywający z innych krajów, szczególnie nienależących do Unii Europejskiej mogą dotyczyć inne przepisy.

 

Wyjazd do Włoch:

Wyjazd do Włoch - aktualne wytyczne Covid-19:

 

Zaszczepieni: unijny certyfikat szczepienia - od podania ostatniej dawki musi upłynąć minimum 14 dni (od 01.02.2022 certyfikat ważny przez 6 miesięcy, dawka przypominająca wydłuża bezterminowo ważność dokumentu).
Ozdrowieńcy: unijny certyfikat ozdrowieńca (ważny maksymalnie przez 6 miesięcy od zachorowania).
Pozostali: ze względu na dynamicznie zmieniające się obostrzenia, zalecamy wybór tego kierunku wyłączenie osobom zaszczepionym oraz ozdrowieńcom.
Dzieci: wymóg okazania unijnego certyfikatu nie dotyczy dzieci poniżej 6 roku życia. Wszystkie niezaszczepione dzieci, które ukończyły 6 rok życia, a nie ukończyły 12 lat przed przekroczeniem granicy włoskiej muszą wykonać test antygenowy (ważny 24 godziny) albo PCR (ważny 48 godzin). Dzieci, które ukończyły 12 lat są traktowane jak dorośli.


Wypełniony formularz na stronie EU Digital Passenger Locator Form
Wypełniona 
Karta Lokalizacji Podróżnego przy powrocie do Polski.

 

UWAGA!  Od 01.02.2022 r. ważność certyfikatów unijnych we Włoszech (tzw. super green pass) potwierdzających zaszczepienie wynosi 6 miesięcy od szczepienia. Dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Włochami. Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie, już od kolejnego dnia, wydłuża bezterminowo ważność certyfikatu.

Oznacza to, że osoby niepełnoletnie, których ważność certyfikatu według prawa włoskiego wygasła, a nie mogą zaszczepić się jeszcze dawką przypominającą - będą traktowane jak osoby niezaszczepione i nie będą mogły korzystać z m.in. hoteli, wyciągów narciarskich, transportu zbiorowego, restauracji itp. Włoskie przepisy nie przewidują w tym zakresie wyjątków.

 

Od 10.01.2022 z hoteli, restauracji, wyciągów narciarskich, parków rozrywki, basenów, siłowni, komunikacji publicznej, muzeów, dyskotek, zawodów sportowych itp. można korzystać tylko po przedstawieniu zaświadczenia o zaszczepieniu  lub ozdrowieniu (nie można z nich skorzystać wykonując jedynie test). Zasady te dotyczą wszystkich, którzy ukończyli 12 r.ż.

 

Jeżeli zostaniesz skierowany na kwarantannę - będziesz musiał pokryć jej koszty.

 

Wymagane dokumenty:

1. Należy przedstawić certyfikat unijny w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim, zaświadczający o:

 • przebytej chorobie Covid-19 (ozdrowieńcy),
 • ukończeniu całego cyklu szczepień szczepionką zatwierdzoną przez UE,
 • negatywnym wyniku testu wymazowego wykonanego przed przekroczeniem granicy Włoch (test antygenowy ważny 24 godz. lub test PCR ważny 48 godzin).

2. Wypełniony formularz na stronie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione).

 

Obostrzenia:

Wszyscy pasażerowie podróżujący z/do Włoch podczas lotu liniami Wizz Air muszą posiadać maseczkę typu FFP-2.

We Włoszech obowiązuje nakaz zasłaniania ust oraz nosa w zamkniętej oraz otwartej przestrzeni publicznej. Zwolnione z tego obowiązku są dzieci poniżej 6 roku życia oraz osoby uprawiające sport.

W zależności od regionu obowiązują mniej lub bardziej ścisłe obostrzenia.

 

Warunki korzystania z wyciągów narciarskich:

 • Obowiązek posiadania przy sobie aktualnego certyfikatu unijnego (od 10.01.2022 tylko zaszczepienia lub ozdrowienia) w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim.
 • Na kolejkach linowych i gondolach obowiązkowe jest noszenie maski FFP2.
 • W trakcie jazdy na nartach nie ma obowiązku przebywania w masce, jednak należy z niej korzystać w kolejkach oraz na wyciągach i w gondolach.
 • Obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia narciarskiego pokrywającego odpowiedzialność cywilną za szkody lub obrażenia osób trzecich.
 • Osoby poniżej 18 roku życia obowiązkowy kask ochronny.

 

UWAGA: Powyższe informacje dotyczą osób podróżujących z Polski i legitymujących się polskimi dokumentami. Podróżnych przybywający z innych krajów, szczególnie nienależących do Unii Europejskiej mogą dotyczyć inne przepisy.

 

Wyjazd do Szwajcarii:

Wyjazd do Szwajcarii – aktualne wytycznie Covid-19:

 

Od 17.02.2022 w Szwajcarii zniesiono obowiązek okazywania unijnego paszportu szczepienia/ozdrowienia. Nie obowiązują żadne związane z pandemią wymogi dotyczące wjazdu do Szwajcarii dla Polaków. Nie wymaga się wykonywania testów ani rejestracji przyjazdu.

 

Obostrzenia:

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych kabinach narciarskich oraz pociągach górskich, w komunikacji publicznej i placówkach ochrony zdrowia.

 

UWAGA: Powyższe informacje dotyczą osób podróżujących z Polski i legitymujących się polskimi dokumentami. Podróżnych przybywający z innych krajów, szczególnie nienależących do Unii Europejskiej mogą dotyczyć inne przepisy.

 

Więcej szczegółów: https://www.myswitzerland.com/pl/planowanie/transport-accommodation/podro-do-szwajcarii/where-and-when-is-what-open/ oraz https://www.gov.pl/web/szwajcaria/covid-19---zasady-obowiazujace-w-szwajcarii-nowe .

 

Wyjazd do Austrii:

 

Wyjazd do Austrii:

 

Zaszczepieni:  unijny certyfikat szczepienia - od podania ostatniej dawki musi upłynąć minimum 14 dni (od 01.02.2022 certyfikat ważny przez 180 dni dorośli podstawowy cykl szczepeń, 270 dni dorośli po przyjęciu dawki przypominającej, 270 dni osoby poniżej 18 r. ż.).
Ozdrowieńcy: unijny certyfikat ozdrowieńca (ważny maksymalnie przez 180 dni od zachorowania).
Pozostali: test PCR (ważność 72 godz.) lub test antygenowy (ważny 24 godz.)
Dzieci: poniżej 12 roku życia zwolnione z testu oraz z okazywania unijnych certyfikatów szczepienia.

 

Wypełniona Karta Lokalizacji Podróżnego przy powrocie do Polski.

 

UWAGA: Od 01.02.2022 r. okres ważności szczepienia zostanie skrócony do 180 dni. Wobec osób, które przyjęły szczepienie przypominające certyfikat zachowuje ważność przez 270 dni. Zasada ta dotyczy również dzieci od 12 r. ż. Trzecia dawka jest ważna w Austrii od dnia przyjęcia szczepienia.

 

UWAGA! Jednorazowa szczepionka Johnson & Johnson będzie uznawana tylko do 3 stycznia 2022 r., po czym konieczna będzie szczepionka przypominająca.

 

Wymagany jest jeden z trzech dokumentów:

 1. certyfikat unijny pełnego cyklu szczepień preparatem;
 2. certyfikat przebycia infekcji wirusem SARS-CoV-2;
 3. zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR (ważny 72 godz.) lub testu antygenowego (ważny 24 godz.).  

 

Zaświadczenie wydane przez punkt testujący musi być w języku niemieckim lub angielskim, musi zawierać: imię i nazwisko, datę urodzenia, datę i godzinę pobrania próbki, wynik testu - negatywny/pozytywny oraz podpis i pieczęć osoby testującej lub kod kreskowy/kod QR.

 

Obostrzenia*:

Noszenie maski FFP-2 jest obowiązkowe i dotyczy wszystkich miejsc publicznych w zamkniętych pomieszczeniach. Wymóg stosowania maski FFP-2 dotyczy również kolejek linowych, gondoli i wyciągów krzesełkowych z osłonami ochronnymi. W gastronomii dotyczy to w szczególności przemieszczania się gości poza stolikiem, a w obiektach noclegowych, korzystania z pomieszczeń ogólnodostępnych. Lokale gastronomiczne czynne są najpóźniej do godziny 24:00.

 

*Inne przepisy dotyczą Wiednia.

 

Dzieci do 12. roku życia są zwolnione z obowiązku przedstawienia jakiegokolwiek dokumentu (dowód zaszczepienia, wyzdrowienia czy wynik testu). 

 

UWAGA: Powyższe informacje dotyczą osób podróżujących z Polski i legitymujących się polskimi dokumentami. Podróżnych przybywający z innych krajów, szczególnie nienależących do Unii Europejskiej mogą dotyczyć inne przepisy.

Więcej szczegółów na https://www.gov.pl/web/austria/przyjazd-i-tranzyt-przez-Austrie , Austria a koronawirus: nowe obostrzenia COVID-19 | austria.info .


Zapisz się na Newsletter InfoSki.pl

Informacje, promocje i last minute w Twojej skrzynce!

Zamów także drukowany katalog InfoSki

Polityka prywatności.