Refugi de Illa

Zupełnie nowa atrakcja w Andorze dla wszystkich miłośników gór. Wysokogórskie schronisko Illa zostało otwarte zaledwie pół roku temu. Położone jest na wysokości 2488m n.p.m. tuż nad jeziorem o tej samej nazwie. Zapewnia 50 miejsc noclegowych w pokojach 8 osobowych, możliwość wykupienia wyżywienia oraz pełny węzeł sanitarny.

 

Taki stan rzeczy możemy zastać aktualnie, ale nie zawsze tak było. Początki schroniska Illa sięgają lat trzydziestych XX wieku. W tedy powstał plan wybudowania elektrowni wodnej w Andorze. Dla zapewnienia jej ciągłych dostaw wody potrzebna była nieustanna kontrola poziomu wody w 3 największych andorskich jeziorach. Jednym z nich było jezioro Illa na którym wybudowano zaporę wodną. W tamtych czasach jakakolwiek budowa w wysokich partiach gór była bardzo trudnym wyzwaniem dla budowniczych. Czas jej budowy obliczono na ponad 2 lata. Zanim zaczęto budować zaporę wybudowano tymczasowe schronienie dla robotników. Schron ten okazał się świetnym rozwiązaniem, zapewniał schronienie przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi oraz dawał możliwość wypoczynku po ciężkim dniu pracy. Po ukończeniu zapory, schron został niestety porzucony. Korzystali z niego nieliczny pasterze i górale. W latach 70 kiedy ruch turystyczna zaczął nabierać tempa i coraz więcej osób chodziło po górach dla czystej przyjemności rząd Andory postanowił odnowić schron i udostępnić go turystom. Mało tego, w całej Andorze powstała sieć schronów górskich w których po dziś dzień turyści za darmo mogą spędzić noc, przespać się oraz rozpalić ogień w kominku.

 

Ale wróćmy do schroniska Illa, dla czego ono jest takie wyjątkowe? Ponieważ znajduje się w przepięknej dolinie lodowcowej Madriu-Perafita-Claror, która w 2004 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedyny wpisany na listę obiekt na terytorium Andory jak do tej pory. Dla tego zapadła decyzja aby je zmodernizować i dostosować do aktualnych trendów panujący w górach. Składając ukłon historii postanowiono zachować pierwotne pomieszczenia i nowoczesną cześć schroniska nadbudować w postaci dodatkowego piętra. Co ciekawe do dnia dzisiejszego za darmo można skorzystać ze schronu znajdującego się na poziomie 0, natomiast dla wszystkich chcących zakosztować odrobiny luksusu w wysokich górach za symboliczne 20 Euro ugości obsługa nowoczesnego schroniska na poziomie 1.

 

Sprawdziliśmy to osobiście pokonując trasę wyścigu Skimo 6 z Natrulandii do schroniska Illa. Bajeczne pola śnieżne, wysokie szczyty oraz niezliczona ilość zamarzniętych jezior sprawiła że nawet po ciężkim dniu siedząc przy ciepłym kominku było nam mało gór. Nocne wyjście w góry na skiturach…. czemu nie, obsługa nie ma nic przeciwko a mając na wyposażeniu fantastyczne czołówki MH10 firmy Ledlenser praktycznie wybiegliśmy na zewnątrz. Cisza, spokój, piękna iluminacja rozgwieżdżonego nieba i skrzypienie śniegu pod nartami robi niesamowite wrażenie. Jednak nocne wyjście nie było by w pełni bezpieczne bez odpowiedniego źródła światła. Korzystaliśmy z wielu lampek, czołówek i latarek ale produkty firmy Ledlenser biją konkurencje na głowę. Dzień w środku nocy tak można to określić.

 

Zachęcamy również do odwiedzenia strony http://www.coronallacs.com/

Coronallacs to szlak turystyczny w kształcie okręgu, który łączy cztery schroniska pracujące obecnie w Andorze. Trasa obejmuje łącznie 90 kilometrów w górskiej scenerii ze spektakularnymi widokami i dzieli się na pięć długich odcinków. Każdy etap obejmuje od 13 do 22 kilometrów, ze średnią 18,4 km na dzień. Szlak został zaprojektowany tak, abyś spędził noc w każdym ze schronisk górskich, co oznacza, że ​​nie musisz nosić ze sobą zbyt ciężkiego plecaka. Trasa zaprowadzi nas przez najpiękniejsze miejsca Andory no i oczywiście jedną noc spędzimy w wyżej opisanym schronisku Illa.


Zapisz się na Newsletter InfoSki.pl

Informacje, promocje i last minute w Twojej skrzynce!

Zamów także drukowany katalog InfoSki

Polityka prywatności.