Czesław Lang na skiturach w Andorze

Czesław Lang na skiturach w Andorze

Wyprawy skiturowe to nie tylko możliwość odwiedzenia najpiękniejszych, dziewiczych terenów górskich to również doskonała forma przygotowania kondycyjnego, której od lat wyznawcą jest jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy Czesław Lang. 

 

W blasku wiosennego marcowego słońca wybraliśmy się na 2 wyprawy do najpiękniejszych zakątków ośrodka narciarskiego Grandvalira w Andorze, który znany jest już doskonale miłośnikom narciarstwa zjazdowego. Jednak na uboczu najczęściej uczęszczanych zjazdów wytyczone są specjalne sektory dla skiturowców gdzie oznaczone szlaki wiodą najpiękniejszymi dolinami otoczonymi wianuszkiem szczytów powyżej 2 500m. W sezonie zimowym wielu kolarzy z rowerów przesiada się na narty skiturowe i to jest doskonała, sprawdzona forma treningu wysokogórskiego w zimie.

 

Cirque des Pessons - to przepiękna dolina dziesięciu lodowcowych jezior otoczona 8 dumnymi szczytami powyżej 2500 m. W „ Circ de les Pessons” górują Pic dels Pessons 2864, Pic Alt Cubil 2833 i Pic D’Ensagents 2857. Wyprawę zaczynamy nad największym z jezior - Lac de Pessons, obok którego znajduje się modna regionalna górska restauracja. Dawniej baza przemytników górskich, która stanowiła ostatni obóz przed szczytowym atakiem na granicę Francuską. Obecnie szlak turystyczny zatacza koło wokół rozległej doliny i zakończony jest długim freeridowym zjazdem spod Pic dels Pessons. Cała trasa nie jest bardzo wymagająca technicznie i fizycznie ale jest wytyczona w zróżnicowanym terenie wśród polodowcowych skał, wodospadów i lasów piniowych. Spokój i majestat pirenejskich szczytów sprawił ze nad głowami latały nam kruki a w oddali nad najwyższymi szczytami pojawił się orzeł złoty. Podejście to ok 10 km, 600 m vd. Wspaniałe miejsce na rozpoczęcie przygody skiturowej w ośrodku narciarskim Grandvalira w Andorze.

 

Collada de Montmalus - Kolejna wyprawa w której uczestniczyli z nami Państwo Elżbieta i Czesław Lang to już znacznie bardziej wymagające trasa na kultowy wśród skiturowców szczyt Montmalus 2782m. Wyruszyliśmy z pod dolnej stacji wyciągu krzesełkowego w Grau Roige 1850m i wzdłuż zimowego parku rozrywki dla dzieci „Imaginaria” udaliśmy się w kierunku widocznego w oddali szczytu Montmalusa. Początkowo Łagodna malownicza trasa prowadząca w cieniu  przez piniowy las wśród wyćwierkujących wiosnę ptaków to w zasadzie relaksacyjny kilkunastominutowy spacer. Dalej obok czerwonej trasy „TK Montmalus” było już trudniej. Początkowo wybraliśmy klasyczne podejście na Montmalusa znane już nam z wcześniejszych wypraw  trasą wzdłuż orczyka ale w połowie drogi odbiliśmy w lewo wzdłuż górskiego potoku Riu dels Collels. Wybór trasy okazał się wyjątkowo trafny bo już po 2 kilometrach znaleźliśmy się w naturalnym wspaniałym amfiteatrze szczytów, powyżej 2 500m „Circ dels Collels”. Idąc dalej wzdłuż strumienia wśród dziewiczych stoków zatoczyliśmy koło wokół doliny i po krótkim ostrym podejściu wydostaliśmy się na klasyczną trasę ataku szczytowego na Montmalusa. Tutaj wyprawa przybrała charakter bardziej wysokogórski i dla fantastycznych widoków warto było się jeszcze trochę spocić. Na szczycie pokusę zjazdu do lodowcowego jeziorka po południowej stronie szczytu pokonał apetyt na lunch do którego zjazd trwał zaledwie kilkanaście minut.

 

Czesław Lang w Andorze - od kilku lat z nartami skiturowymi jest tutaj co najmniej raz w sezonie. piękne rozległe dzikie góry, słoneczna pogoda sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi i budowaniu dobrej formy fizycznej co w perspektywie letniego sezonu rowerowego jest bardzo istotnym czynnikiem. Poza tym wysokości od 1500 do 2500m n.p.m. są idealne do efektywnego treningu wysokogórskiego.

 

Skitury w Andorze stają się coraz bardziej popularne i widok osób podchodzących na nartach już nikogo nie dziwi. My też polubiliśmy ten rodzaj aktywności i czeka nas jeszcze wiele wyzwań bo możliwości pokonywania nowych tras są nieograniczone przed nami jeszcze doliny Ransol, Incles oraz najwyższy szczyt w Andorze Pic Coma Pedrosa 2943m ale to już chyba dopiero w przyszłym sezonie.

 

Uczestnikami wypraw skiturowych z Czesławem Langiem byli Elżbieta Lang, Michał Zabor, Krzysztof Janas i Leszek Janas.

Kierownikiem programu skiturowego był Michał Zabor.

Podczas wyjazdu testowaliśmy sprzęt sportowy marek K2 /Marker/Blizzard/Tecnica.

 

narty K2: wayback 96/backlite 74/wayback 88/shreditor 102, Pinnacle 105.

Wiązania: Marker King-Pin 130

Buty: K2 Pinnacle 130,  Tecnica” Zero G Guide Pro” które są niezmiennie naszym największym tegorocznym odkryciem.

 

Rezerwacja wyjazdów do Andory: www.infoski.pl

INFOLINIA Infoski.pl +48 (34) 351 33 03
Facebook
YouTube

 dołącz do nas

Copyright 2012, Infoski.pl

Informacja: Aby nasza strona mogła poprawnie fukcjonować oraz zbierać dane statystyczne, domyślnie w Państwa przeglądarce internetowej zapisywanie są pliki cookies, którymi mogą Państwo zarządać w ustawienich tej przeglądarki.

Rozumiem - ukryj komunikat
Udostępnij przez:

Zapisz się na Newsletter InfoSki.pl


Informacje, promocje i last minute w Twojej skrzynce!


Na podany adres otrzymasz link potwierdzający.